• Tema 2
  • Tema 2
  • Tema 2
  • Tema 2
  • Tema 2
  • Tema 2

Zincirli Konveyör

Zincirli konveyörler yığın ürünlerin (toz veya taneli yapıya sahip) yatay veya açılı olarak taşınmasını sağlar.Kırılgan,nemli ve yapışkan malzemelerin taşınması için uygun değildir.Bandlı konveyörlerin aksine daha büyük açılarda taşıma yapılabilir.Zincirli konveyörler hat üzerinde istenen yere döküş yapabilecek şekilde tasarlanmışlardır.Birden fazla çıkış ağzı ve besleme ağzı olabilir,bu şekilde kullanılacaksa döküş ağızlarına pnömatik veya elektrik motorlu kapak konulmalıdır.

Zincirli konveyörler;özel tasarlanmış zincir baklaları üzerine yerleştirilmiş taşıyıcı plastik paletler,zinciri taşıyan raylar,gövde,tahrik sistemi (motor-redüktör),tahrik dişlisi,gergi sistemi(gergi yatakları ve dişlisi)  ve diğer aksesuarlardan oluşur.

Zincirli konveyörler genellikle galvanizli sac olarak imal edilirler.Zincirli konveyörlerin boşaltma istenen döküş ağızlarına istendiği taktirde mekanik,elektrik motorlu veya pnömatik klapeler konulabilmektedir.BAKLA TİP ZİNCİRLİ KONVEYÖRLER

Acetal veya inox baklalı zincirler veya hasır bantlar ile imal edilen, her türlü kutulu, ambalajlı ürünleri taşımaya uygun konveyörlerdir. Gıda sektöründe, özellikle paslanmazlık gerektiren yerlerde kullanılırlar. Bu konveyörlerin genişlikleri genelde azdır ve ürün yönlendirici yan tırabzanlarla konveyör genişliği ayarlanabilir. Bu sistem, ürünlerin özel işlemlerinde (ürünlerin kapaklanmasında, barkodlanmasında, bir tezgâha sırayla girmesinde... vs) kullanılır. Konveyör şaseleri Alüminyum veya elektrostatik toz boyalı çelik yapılı ve inox malzemeden yapılabilmektedir.

Zincirli konveyörler genellikle palet taşınmasında ve özel uygulamalarda kullanılır. Tahrik, bir motor redüktör sistemiyle zincirlerin yataklandığı dişliye verilir. Bu konveyörlerin projelendirme alanı, zincir sisteminin hareket kabiliyeti sebebiyle oldukça esnektir. Komplike asansör sistemlerinden askılı elbiselerin taşınmasına kadar birçok alanda kullanılırlar.